2011. december 20.

Update kenyér

4-5 hete szántam rá magam, hogy update kódok szerint étkezzem. Több-kevesebb sikerrel, fogytam kb. 2-2,5 kg-ot. Centiben is mérhető a változás. Természetesen kutakodom a témában, mit lehet enni, mivel és mikor. Úgy döntöttem, hogy kipróbálom a szénhidrátcsökkentett lisztet és sütök update kenyeret. Állítólag ez fogyasztható fogyókúrásoknak is egész nap folyamán, de én inkább reggelizni szeretnék belőle.
Az egyik kedvenc receptemet variáltam meg az alábbiak szerint:
  • 25 dkg liszt
  • 25 dkg DiaWell Zero-6 lisztkeverék
  • 3 dl tej
  • 1 ek fruktóz
  • 1 tk só
  • 2 ek light margarin
  • 1 csapott ek búzasikér
  • 1 mk aszkorbinsav
  • 2 dkg élesztő
A szokásos módon gépbe tettem a hozzávalókat, a dagasztó program után átgyúrtam a tésztát, majd kelesztettem kb. 40 percet.


Ezután ismét átgyúrtam, formáztam, majd ismét pihentettem 30 percet már a sütőpapírral kibélelt kenyérformában.
Miután a kétszerese lett a tészta, megkentem vízzel és gőzösített sütőben 200 fokon fél órát sütöttem. Félidőben letakartam egy kicsit alufóliával, mert nagyon pirult.


Könnyű, rugalmas tésztájú kenyeret kaptam - meg sem bírtam várni, hogy teljesen kihűljön - meg kellett kezdenem. Szerintem a Srácoknak is ízleni fog, mert nincs semmi mellék- vagy más íze a megszokott fehér kenyérhez képest.

2011. december 7.

Névre szóló mézeskalács


Petikém osztályának készítettem. Bár talán karácsonyra jobban passzolt volna, mégis a mikuláscsomag mellé kapták a gyerekek. Nagyon örültek neki, a folyosón győzték köszöngetni. Természetesen a tál alján ehető darabok is voltak bőven :)


2011. november 6.

Bonbon házilag

Kaptam egy formát és ma időm is volt pepecselni. Mivel a szekrényben két tábla csoki volt (egy tej, és egy ét), dupla csokis bonbonokat csináltam. Gőz fölött megolvasztottam a csokikat külön-külön, majd beleöntöttem a formába. A két művelet között betettem a hűtőbe a formát, hogy megdermedjen az első csokiréteg.

Jó kis tömény bonbonok születtek :)

Joghurtos csirkemellfilé rántva

Hirtelen ötlet kapott el tegnap este. A felszeletelt csirkemellfiléket joghurt, tej, fűszersó és fokhagyma keverékébe tettem és hagytam egy éjszakán át ebben ázni. Így paníroztam be, majd sütöttem ki - s az eredmény: nagyon ízletes, porhanyós rántott hús :)


Köretként friss vegyes salátát és fűszeres krumplit adtam. Ízlett mindenkinek :)

2011. október 27.

Happy Halloween!

Nem kifejezetten rajongok ezért az ünnepért, de mégis magával sodor a környezetem. A suliban tökfaragó verseny volt, harmadikosaimmal négyet készítettünk. Még sohasem faragtam töklámpást, így az eredményre (ahogy a gyerekek is) nagyon büszke voltam :)
Sajnos nem adják vissza az élményt a képek, de azért megörökítettem az alkotásokat.


A mintákhoz ötletet Orbis oldalán és a tyukanyo.hu-n találtam.

2011. szeptember 24.

Túrós pogácsa 3.

Elkapott a torokgyuszis nátha. Tegnap délutántól sokat pihentem, már jobban vagyok. A tea mellé megkívántam egy kis pogácsát, így a lehető legegyszerűbbet választottam.



Hozzávalók:
  • 25 dkg liszt
  • 25 dkg margarin
  • 25 dkg túró
  • 1 csapott ek só
A margarint összemorzsoltam a liszttel, majd hozzáadtam a sót és a túrót. Egyenletes tésztát gyúrtam belőle, majd pár órára betettem a hűtőbe.
... Ujjnyi vastagra nyújtottam, berácsoztam és megkentem tojással. Mivel csak mákom volt itthon, azt szórtam a tetejére. Enyémférj mindig azt mondja "Ki látott már ilyet!", de nekem tetszenek a mákos pogik :) 200 fokon készre sütöttem.

Régebben idegenkedtem a tojás és élesztő nélküli tésztáktól, de ez a pogácsa is bizonyítéka annak, hogy ezek nélkül is nagyon finomat lehet sütni... talán még finomabb is, mint az élesztős, tojásos változat :)

2011. július 11.

Túrós pogácsa 2.

Régen sütöttem olyat, amit még nem... De most itt az idő - sikerült az államvizsgám, a nyelvvizsgám, szünet van és a lakás festését is befejeztük. Pénteken túrós tésztát szerettem volna csinálni a babgulyás mellé, de elmaradt - senki nem kívánta. A megmaradt túróból és a többi hozzávalóból Limara receptje alapján túrós pogit sütöttem.


Hozzávalók:
  • 50 dkg liszt
  • 12 dkg margarin
  • 1 tojás
  • 25 dkg túró
  • 2 dl tejföl
  • 1 ek só
  • 2,5 dkg élesztő
Mindent úgy csináltam, ahogy Limara is írta: a tejfölt meglangyosítottam, majd tettem bele 1 tk cukrot és belemorzsoltam az élesztőt. Ezt hagytam pihenni addig, amíg a margarint összemorzsoltam a liszttel és a túróval, ehhez hozzáadtam a sót és a tojást is ráütöttem. Erre öntöttem az élesztős tejfölt és jól összegyúrtam. Nekem nem kellett még tejföl hozzá, pont jó állaga lett a tésztának.
Kinyújtottam, hajtogattam, (én csak) fél órára betettem a hűtőbe, majd ezt még egyszer megismételtem. Ezután nyújtottam, berácsoztam és lekentem tojással. Szaggatás után sütőpapírral bélelt tepsire tettem és 180 fokon kb. negyed óra alatt megsütöttem.
Finom lett - és nem utolsó szempont, hogy ebben a melegben délután sem száradt ki, finom puha maradt. Mindenkinek ajánlom :)